Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Cernit


мкд
мкд
 

Цена 1,290 мкд


соединение за моделирање

 

Цена 929 мкд


Цернит лак

 

Цена 1,090 мкд


алатка за полимерна маса

 

Цена 439 мкд


алатка за полимерна маса

 

Цена 439 мкд


алатка за полимерна маса

 

Цена 439 мкд


алатка за полимерна маса

 

Цена 439 мкд


алатка за полимерна маса

 

Цена 589 мкд


 

Цена 719 мкд


 

Цена 449 мкд


 

Цена 1,090 мкд


 

Цена 559 мкд


 

Цена 349 мкд


соединение за моделирање

 

Цена 159 мкд


 

Цена 589 мкд


 

Цена 1,190 мкд


Релјефна површина за отпечаток

 

Цена 739 мкд


соединение за моделирање

 

Цена 559 мкд


соединение за моделирање

 

Цена 159 мкд


соединение за моделирање

 

Цена 159 мкдЦернит е полимерен материјал произведен во Белгија од страна на фирмата Clay and Paint Factory. Оваа компанија, базирана во градот Вандр (Лиеж), произведува овој полимерен материјал од 2008 година, откако го добила преку аквизиција. Моделирачките полимерни материјали како такви се појавиле во 1964 година, кога се појави материјалот Фимо. Овие материјали првобитно беа наменети за изработка на кукли, оттогаш нивната употреба се прошири на цел спектар на моделирање. Цернит е многу популарен моделирачки материјал, особено во Европа и Русија. Подходен е како за почетници, така и за напредни уметници. Во февруари 2011 година, предавачката Вероник Бастиен на изложбата во Дуби потсети на работата со полимерниот материјал Цернит. За 8 часа на ден во текот на 3 дена, успеа да им покаже на луѓето дека работата со Цернит е многу пријатна и дава професионални резултати. Истакна дека, за разлика од Фимо материјалот, Цернит никако не ги праќа рацете, што олеснува работата со црно-бели нијанси, исто така е поевтино и откако се испече, е најтврдиот од сите моделирачки материјали, што овозможува изработка на многу тенки производи. Цернит материјалот може да се меша со други полимерни материјали, не содржи фталати, па е подходен и за деца. Тој е флексибилен, еластичен и блеска на површината. Цернит материјалот може да се аплицира на поголемиот дел материјали, но најдобро се прилепува на порцелан, стакло и метал. По печењето станува пофлексибилен и некои бои можат да потамнат, особено ако не се печат точно според инструкциите. Се користи и за изработка на декорации, бижутерија и накит, минијатури, декорации на стакло и порцелан, исто така е подходен за изработка на разни висулки, бисери, фигури, декорации на прибор за јадење и слично.

Во каков аспект се разликува Цернит материјалот од другите полимерни материјали?

Тврдост Со Цернит материјалот може да се случи дека некои нијанси се непроценливо меки од другите. Посебно станува збор за пакувањата кои излегуваат од производство и не се стари. Ако имате премек Цернит и ви е тешко да работите со него, можете да го ставите во ладилник пред употреба или да користите тркалце од канцелариски папир. Цернит го израмнете на тенко, ставете го во канцелариски папир, притиснете го и оставете да делува. Вишокот масло ќе се впие во папирот. Потоа го преместете материјалот во рацете и, при потреба, поновете го постапката. Ако, пак, наидете на премногу тврд Цернит, кој не се работи добро, користете регенеративен материјал Цернит Софт микс. Но не преминувајте со односот на мешање 1/3 Цернит Софт микс и 2/3 Цернит материјал. Промена на бојата При работа со Цернит, треба да се има предвид дека за време на печењето сите нијанси нежно ќе ја променат бојата, финалната нијанса на материјалот е малку потемна. Важно е да се размислува за ова веќе при планирање на вашите проекти, за да не бидете непријатно изненадени на крајот. Промената на бојата

Инструкции како да нацртате фигура

25.06.2023

Цртањето на човечката фигура е нешто што навистина може да ги мачи дури и професионалните сликари. Сепак,...

Вашиот водич за техниката Pouring art

19.06.2023

Има нешто магично во истурањето боја. Тоа е како да правите некаква алхемиска напивка, па не е чудно...

Направете сами - украсни свеќи со растенија

18.06.2023

Свеќите се едноставна и непретенциозна декорација која може да го направи секој ентериер пријатен. Сепак,...

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

16.06.2023

Цртежот е еден од најосновните начини за вежбање на вашата креативност. Без разлика дали користите молив,...


Created by the system www.fast-webshop.com

NTdjY
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница