Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Инструкции како да нацртате фигура

25.06.2023

Инструкции како да нацртате фигура

Цртањето на човечката фигура е нешто што навистина може да ги мачи дури и професионалните сликари. Сепак, постојат неколку трикови во светот на уметноста со кои може да се совлада дури и оваа тешка вештина.

Иако сликањето и цртањето изгледаат како многу едноставна активност, тоа не е така. Секој од нас има област во уметноста која навистина може да го измачува - некој ја губи насмевката при сенчање, некој со акварел бои а, некој кога ја црта човечката фигура. Ако и вие спаѓате во последната група на луѓе, не грижете се... Цртањето е една од вештините што можете успешно да ги развиете со малку труд и трпение.

Добро е да се знаат пропорциите
Дури и ако сè уште не сте добри во цртањето ликови, секогаш е добра идеја да ги научите точните пропорции на телото што треба да ги исполнува вашиот цртеж. Главата на предметот често се користи како вага. Треба да одговара седум пати повеќе од должината на една личност. Рацете се широки две глави, а нозете долги четири глави. Должината на раката од лактот до врвовите на прстите треба да биде околу две глави. Сепак, секогаш запомнете дека човечкото тело е различно за секого и ако сакате да нацртате некој специфичен, овие пропорции можеби нема да одговараат.

Започнете со дрвена фигура
Еден од најлесните начини да научите да цртате човечка фигура е да користите дрвена фигура. Што значи тоа? Дека наместо да нацртате целосна фигура, прво создавате еден вид скелет, на кој потоа го залепувате остатокот од телото. Во видеото можете да најдете едноставна процедура со која можете да вежбате:

Сега кога ја знаете прогресијата и пропорциите, часовите и часовите вежбање ќе бидат доволни и вашиот лик ќе се движи според тоа како го цртате. Скрстени прсти и не заборавајте да не означите на социјалните мрежи со вашите креации.


Created by the system www.fast-webshop.com

OWZlZ
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница