Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Направете сами - украсни свеќи со растенија

18.06.2023

Направете сами - украсни свеќи со растенија

Свеќите се едноставна и непретенциозна декорација која може да го направи секој ентериер пријатен. Сепак, тие имаат посебен шарм доколку сами ги направите дома. Потребни ви се само неколку состојки, малку трпение и ќе ги подготвите за кратко време. Не веруваш? Па ајде да го погледнеме…

Кога правите домашни свеќи, најважна е основата. Секогаш посегнуваме по еколошки восок од семе од репка, чија амбалажа е доволна за неколку одлеаноци. Со оглед на тоа што создаваме домашни свеќи, oд вас зависи кој сад ќе го изберете за полнење, но не заборавајте да посегнете по стаклениот материјал. Без разлика дали ќе најдете убава чаша за јогурт дома, мала вазна или ќе одлучите да користите тегла за џем, изборот го оставаме на вас. Дополнително, со помош на обична жица можете да креирате рачка околу стаклото и да ја закачите свеќата некаде откако ќе завршите.

За почеток, растопете околу 250 g сечкан восок од семе од репка во водена бања - што треба да биде доволно за приближно една свеќа со средна големина. Важно е восокот да се стопи, но не смее да зоврие. Во стаклена чашка подготвуваме фитил, кој го фаќаме одозгора со штипка. Кога фитилот ќе се стави во центарот на садот, внимателно истурете го растопениот восок во него. Оставете ја свеќата да се стврдне и отсечете го вишокот фитил.

Кога свеќата е готова и стврдната, продолжуваме со подготовка на украсите од растенија. За ова, подготвуваме парче пластика - на пример, малку фолија или пластична амбалажа. Нанесете рамномерен слој лепак за декупаж врз него. Истиот слој намачкајте го на стаклената површина на свеќата. Користете пинцети за да го пренесете листот (или цветот) на пластиката. Со помош на четка, исто така, нежно го триеме горниот слој со лепак за декупаж. Натиснато растение полека го отлепуваме од пластичната површина и го притискаме на стаклото. Вака залепената декорација повторно покријте ја со лепак за декупаж. Истата постапка ја применуваме и на други парчиња растенија. Откако ќе се исуши лепилото, нашата рачно изработена свеќа е подготвена.

Создавањето рачно изработени работи не е само забава, туку и одлична активност за време на која можете да се опуштите. Ако имате поголеми деца дома, можете да ги вклучите и во создавањето. А потоа се што треба да направите е да уживате во прекрасната декорација и пријатната атмосфера на свеќи.


Created by the system www.fast-webshop.com

ODY3YT
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница