Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Вашиот водич за техниката Pouring art

19.06.2023

Вашиот водич за техниката Pouring art

Има нешто магично во истурањето боја. Тоа е како да правите некаква алхемиска напивка, па не е чудно што луѓето тоа го прават во различни форми со векови. Еве нешто повеќе за тоа како да создадете прекрасно дело со акрилни бои користејќи ја техниката Pouring art.

Полн со бои, апстрактен, оригинален. За да создадат такво парче, уметниците користат акрилни бои, pouring медиум, се разбира сликарско платно, а понекогаш и силиконско масло за да создадат ефективни меури. А на крајот од оваа статија, и вие ќе знаете како да го направите тоа.

Како да ги изберете вистинските бои за pouring art
Акрилната боја е одлична за техниката на леење - pouring бидејќи брзо се суши и има прекрасни живописни нијанси. Можете да изберете од многу бои и нијанси. Solo Goya боите се покажаа како добри за нас, а акрилните бои од брендот Амстердам исто така ни делуваа добро. Кои нијанси да се комбинираат? Ако никогаш не сте ја пробале оваа техника, ве чека непредвидлива авантура!

На пример, пробајте комбинација од беж, бела и неколку нијанси на сина боја. Ќе добиете убави форми и работата ќе има свеж летен шмек. Измешајте со златна и ќе постигнете поелегантен резултат. Друга неверојатна комбинација на бои е сина, тиркизна, бела, малку црна и магента. Ќе ве воодушеви оваа колоритна комбинација.
Секогаш обидувајте се да изберете бои од иста марка за да постигнете најдобар можен резултат.

СОВЕТ: Проверете некои други популарни комбинации на бои >> овде <<

3 грешки што ги прават уметниците при создавањето на pouring дело
Првата грешка е погрешниот избор на место. Кога веќе истурате бои, доцна е да ја покриете масата или да ја префрлите сликата на друго место. За да не ја извалкате целата дневна соба, креирајте ја сликата каде што нема што да извалкате или оштетите нешто. Ставете хартија од весници или друга потпора (картон, фолија...) на масата.

Друга грешка е тоа што не користите ракавици. Бидејќи акрилната боја брзо се суши, поефикасно е да се користат ракавици. Сепак, оние кои сакаат правилен уметнички контакт со бојата и сакаат да ги „допираат“ деталите на делото со прсти, слободно пробајте без ракавици.

И последната грешка во создавањето со оваа техника е да не се знае кога да се престане. Желбата да создадеме убаво дело понекогаш не спречува да застанеме. Но, дали го знаете тоа? Сепак, со секое следно дело, ќе можете подобро да го препознаете.

Совет: погледнете го контрастот на сликата. Какви нијанси се создадени, дали добро играат заедно. Погледнете ја композицијата и како целата слика влијае на вас. Замислете го во рамка. И тогаш ќе знаете повеќе.

СОВЕТ: на задната страна на платното, поточно на аглите, закачете ги пулчињата што обично ги користите на огласната табла. Тие ќе служат како ногарки за да не мора да го олупите платното од подлогата откако ќе се исуши.

Како да се истураат боите во техниката Pouring art?
Постојат неколку начини. Најлесен начин е да подготвите посебни чисти чаши (или чаши за јогурт) и истурете го медиумот за сипување во секоја од нив. Истурањето течен медиум од брендот Kreul никогаш нема да разочара. Потоа ставете малку боја во секоја од нив. По една нијанса за секоја чаша. Измешајте, или додадете малку вода или медиум. За да може боите убаво да течат на платното, треба да ја постигнете вистинската течна конзистентност.

Мал совет: потечна од мед, но погуста од млеко.

Се разбира, количината на додаден медиум зависи од видот на бојата. Како по правило, сепак, се препорачува да се измешаат медиумот за истурање и бојата во сооднос од 1:1 до 1:3. Во некои случаи, може да биде неопходно да се користи повеќе медиум за да се постигне саканиот ефект. Слободно пробајте различни соодноси и изберете го оној кој најмногу одговара на вашите потреби.

Имате посебно измешани бои. Што е следно? Земете една голема чаша и постепено сипете ја содржината на секоја чаша во неа. Не ги истурајте од голема висина за да не ви се мешаат премногу боите. Наизменично ги менувате како што ви одговара. На крајот на краиштата, оваа техника е за експериментирање, откривање и забава.

Верзија 1: Веќе треба да ги имате сите бои во една чаша. Земете го платното и ставете го на врвот на чашата за боја. Поддржете го платното од неговата задна страна. Држете ја чашата со другата рака за да не се лизне од платното. И внимателно превртете за да не тече бојата, туку внимателно да го поставите платното на масата.

Па, тука доаѓа најдобриот дел. Внимателно подигнете ја чашата и гледајте како боите се излеваат и создаваат нови нијанси со мешање.

Ако ви останала боја во чашата, истурете ја на аглите на платното. Ако сакате да го насочите текот на бојата, подигнете го платното со двете раце и нежно навалете го на различни агли за да ги добиете боите каде што сакате.

Оставете ги боите да течат и по рабовите, за да немате бело платно да ѕирка никаде. Поставете го платното и оставете ги боите да се исушат.

Верзија 2: Се разликува од првата само по тоа што нема да го превртувате платното. Едноставно земете чаша боја и истурете ја на платното каде и да сакате. И така вие одлучувате како ќе изгледа.

СОВЕТ: Можеби сте слушнале за силиконско масло. Што може да направи? Кога ќе го измешате посебно во секоја чаша (1-3 капки во секоја, додека мешате поединечни нијанси), тогаш ќе создаде фини клетки на вашето платно. Уметниците ширум светот го обожаваат овој изглед, а и ние.

Дали делото треба да се лакира?
Идеално е да ги заштитите боите со лак - течност или спреј. Сепак, тоа не е неопходно. Секогаш ги лакираме делата за да ги истакнеме убавите нијанси. Ако сакате сјајна површина, изберете сјаен акрилен лак. Ако сакате да ја заштитите сликата, но сакате мат изглед, тогаш изберете мат акрилен лак. А за оние кои не можат да се одлучат, веројатно ќе им одговара акрилен лак со сатенски ефект.

Добар совет: не го истурајте лакот директно на сликата, истурете малку од него во сад, земете четка и нанесете тенок слој. Ова е правилен начин на нанесување лак, директно истурање врз делото може да ја оштети бојата.

Верувам дека благодарение на овие совети ќе создадете прекрасно дело. Проверете ја инспирацијата на златно-сината боја подолу на сликата.

Ајде да сумираме. Ти треба:

1. Платно - нашите сликари го фалат >> ARTMIE професионално сликарско платно <<

2. Акрилни бои (прочитајте повеќе за акрилот >> овде << )

3. Pouring медиум - можете да изберете повеќе >> овде <<

4. Силиконско масло (ако сакате да создадете ќелии) - и можете да го најдете >> овде <<

5. Пулчиња (ногарки)

6. Ракавици и стапчиња за мешање бои

7. лак за прекрасен сјаен ефект (ако сакате да ги заштитите боите) >> тука <<

8. и нешто за подлога за да не го извалкате мебелот

Иако pouring уметността не е целосно традиционална техника, таа отвора бескрајни можности. Можете дополнително да бојадисате, да прскате со златна боја, да користите метални снегулки и многу повеќе на создаденото дело. Можете лесно да ги најдете сите материјали овде на ARTMIE. Се надевам дека уживавте во оваа статија за pouring уметност и дека сте инспирирани да се справите со вашиот сопствен проект!

 

П.С.: Тагнете не на Инстаграм и Тикток, како го направивте делот.


Created by the system www.fast-webshop.com

NWVhNDM
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница