Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 

Introduction » Калиграфија и Hand Lettering

Калиграфија - уметност на краснопис

 


мкд
мкд
 

Цена 1,279 мкд
 

Цена 449 мкд


Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

 

Обидете се со убаво пишување

Калиграфијата и ракописот во оваа ера каде сè е дигитализирано е повторно е симпатично и многу ценето. Убавото пишување и калиграфијата се повторно во мода, но алатките кои се користат за оваа техника како туш за цртање или мастило за пенкало за пишување, претрпеле одредени модификации и модернизација. Се потешко ќе најдете природна трска, пера и метални пера за пишување, а има се повеќе производители на сликарски прибор кои во својата понуда ги вметнале таканаречените “brush pen” фломастери. претрпеле некои современи промени. Оваа уметничка форма е високо ценета и се користи со векови од дизајнерите. Сега често се користи за технички и уметнички цртежи, брзи скици, за илустрации во списанија и слично.Кога секоја буква е индивидуално украсена, дизајнирана и збогатена, зборуваме за hand lettering. Секој збор станува оригинално и уникатно уметничко дело. Може да го пробате и готското пишување што е секако едно од најфасцинантните, бараните и најраспространетите.

 

Што е Brush pen?

Се работи за производи кои се во форма на фломастер - содржат мастило, боја на водна база или боја на база на алкохол, но наместо класичен врв имаат мек и еластичен остар врв кој потсетува на калиграфска четка. Со таков врв можете да нацртате линија која е дебела само дел од милиметар, па до линија со дебелина 5-6 mm, зависно од аголот под кој ја поставувате на хартијата. Сето тоа само со еден потег! Секако, пишувањето со нив не е едноставно, бидејќи треба да бидете прецизни и со смирена рака, но по неколку дена вежбање ќе Ви стане вистинско задоволство.Големиот избор на нијанси ќе ги најдете во серијата Ecoline brush pen, како и кај маркерите Aqua Solo Goya. Ги бие глас дека се исклучиво трајни и содржат висока концентрација на пигменти, а ги има и во сетови чии цени се многу поволни.

 

Прибор за калиграфија

Калиграфски туш е погоден за пишување документи со трајна вредност, од марката Winsor & Newton нудиме бои отпорни на светлина, со внимателно избрани пигменти за да се обезбеди брилијантност во боја. Од бело мастило до црно мастило, изберете го идеалното за вас. Уметничкото пенкало се користи потпирајќи се на листот со долниот дел на пенкалото. Резултатот кој се добива зависи од различните сили и притисокот на пенкалото на листот. Со ова пенкало можете да напишете различни агли на пишување, со природна положба на раката.

Црното калиграфско пенкало е идеално за учење на техниките на пишување затоа што е лесно за употреба. Врвот на четката, во зависност од извршениот притисок, може да повлече линии со различна дебелина, тенка, средна и широка. Постојат и фломастери за техничко цртање со различни дебелини на врвовите, за подобра прецизност. Врвот е изработен од синтетички влакна и не дозволува дамки. Фломастерите може да се користат и на големи површини, особено на хартија, платно, стакло и метал.

 

Калиграфски сет

Многумина се сложуваат дека ова е еден од најсовршените подароци и одговараат  апслотуно за сите прилики. Веројатно затоа што се спакувани во убави дрвени кутии, исклучиво тоа посебно се цени, внимателно се користат и долго се чуваат.

 

Plaster art во ARTMIE - го пробавме жешкиот тренд на сопствена кожа

30.05.2023

Денес ќе споделиме со вас едно неверојатно искуство од нашата работилница за Plaster уметност, каде сите...

Од скицирање до сликање: акрилните маркери KREUL Triton се во чекор со вас

26.05.2023

Дали сте уметник, креативна душа или илустратор и барате разноврсна и одлична алатка за изразување на...

Откријте ги најдобрите комбинации на бои во сликањето

25.05.2023

Ако сакате да создадете одлична слика што навистина го привлекува вниманието, важно е не само да ги изберете...

Country Agent - Bulgaria

03.05.2023

Хеј! Ако уметноста ти е блиска, сигурно знаеш за нас! Ние сме најпознатата е-продавница за сликарски...


Created by the system www.fast-webshop.com

YjUwZWU