Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.
Ok

Menu

 

Introduction » Хоби » Линорез - графичка техника

Техника линорез


мкд
мкд
 

Цена 890 мкд


 

Цена 1,290 мкд


 

Цена 359 мкд


боја за линорез

 

Цена 419 мкд


 

Цена 2,650 мкд


 

Цена 1,190 мкд


 

Цена 990 мкд


 

Цена 459 мкд


прибор за линорез

 

Цена 389 мкд


 

Цена 759 мкд


 

Цена 1,590 мкд


валјак за линорез

 

Цена 819 мкд


валјак за линорез

 

Цена 479 мкд


Lino / линолеум

 

Цена 699 мкд


Lino / линолеум

 

Цена 359 мкд


Lino / линолеум

 

Цена 175 мкд


Подлога за линорез

 

Цена 479 мкд

Што е линорез?

Ова е графичка техника на печатење која користи линонеум, материјал што е многу полесен за гравирање од дрвото, и се користи за печатење на хартија. Обично се користи за уметнички репродукции, има мазна и многу компактна површина и е многу ефтин. Матрицата може да се отпечати неколку пати со ваљак за линорез со различна боја, откако првата боја ќе се исуши, а исто така е можно да се продолжи со резбањето за да се создаде слична, но сепак различна слика од првата.

 

Како се прави оваа техника линорез

Се користи длета, со нож за линорез се гравира подлогата од линолеум и се создаваат негативна форма на сликата која треба да се испечати. Со ваљак за линорез, матрицата се обојува, и со мал притисок, листот се притиска на матрицата, за да се испечати. Постои сет за линорез со разни алатки за гравирање на подлогата за линорез. Со линографијата, децата исто така можат да се забавуваат, всушност тоа често се користи на дидактичко ниво во училиштата, но ќе мора да им помогнете на малите во користењето на длето, иако тие не се особено опасни алатки, потребно е внимание за да се избегне повреда.

Znaš savršeno srpski jezik?
Postani deo našeg tima u Skoplju!

27.01.2023

Hej! Ako ti je umetnost bliska sigurno smo ti negde iskočili sa reklamom ili sa kontentom! Mi smo...

EAA 2021 Жири Интервју - Бугарија

11.08.2021

Омилена техника? Цртање или сликање?

EAA 2021 Жири Интервју - Италија

10.08.2021

Омилена техника? Цртање или сликање?

EAA 2021 Жири Интервју - Романија

09.08.2021

Омилена техника? Цртање или сликање?


Created by the system www.fast-webshop.com

NWM5YWY2OG