Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 

Introduction » Маркери и фломастери

Маркери и фломастери


мкд
мкд

Маркер Сакура сјае во мракот

 

Цена 990 мкд


 

Цена 1,279 мкд
 

Цена 449 мкд


Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 869 мкд

Цена 773 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

Price before discount 1,590 мкд

Цена 1,415 мкд

discount 11 %

 

Кои маркери да ги изберете?

За дизајнерите, љубителите на боење или калиграфија, фломастерите се неопходна алатка. Денес постојат различни видови како што се акрилни маркери, маркери за керамика или порцелан, маркери за стакло, фломастери за технично цртање и многу други со кои се добиваат одлични резултати. Пред да изберете сет маркери, добро е да знаете за која цел ќе ги користите бидејќи постојат различни типови. Бидејќи имаат повеќекратна употреба, тие можат да се најдат со голем или тенок врв, тркалезен врв, мек или цврст, лесно што се вади при перење, перманентен. На пример, децата кои учат да ги држат во рака и најчесто бојат сè, освен хартијата, а и децата од основното училиште обично користат разредени со вода, без мирис, лесно што се мијат и имаат живописни и светли бои, школски фломастери. Во зависност од тоа што сакате да нацртате, за поголеми простори или многу фини детали, ќе ви треба маркер со среден врв или со фин врв. Не треба да претерувате со притисокот за да не го деформирате врвот во контакт со листот, а по употребата мора да го затворите капачето на маркерот за да избегнете сушење и да не го исцрпите полнењето.

 

Перманентни фломастери на база на алкохол или на вода?

Перманентните маркери се отпорни на вода, составени од одредени растворувачи, тие се користат за пишување не само на хартија, туку и на дрво или пластика. Маркери на база на алкохол оставаат дамки на хартијата, и затоа мора да бидете претпазливи и да не го обоите и задниот дел од листот. Маркерите на водена база, од друга страна, продираат помалку во хартијата, но имаат и помалку светли бои. Составени од воден раствор на производи за боење и минимален дел од растворувач, тие се најпогодни за хартија, многу чести во канцелариите и училишните средини.

 

Маркери за текстил

Нивната едноставна и прецизна употреба ги прави идеални за експериментирање на ткаенини, торби, перници, маици, фармерки и многу други ткаенини. Содржат боја за текстил и многу е лесно да се насликаат на памук или мешана ткаенина. Прво подгответе ја ткаенината што сакате да ја декорирате, нацртајте ја и кога дизајнот ќе биде сув, треба да ја испеглате ткаенината однадвор или покриена со пергамент хартија. По пеглањето, дизајнираната ткаенина може да се пере машински на 60 ° C.

 

Акрилни маркери

Нивната главна карактеристика е можноста за нивно користење на скоро сите површини. Овие се идеални за сликање и украсување, а многу ги бараат дизајнерите, илустраторите и уметниците. Како акрилните бои, трагата што остава секој акрилен маркер е водоотпорна по сушењето. Постојат акрилни маркери за платно, хартија, дрво, стакло, метал, пластични површини и многу други површините на кои е можно да се слика со нив.

Plaster art во ARTMIE - го пробавме жешкиот тренд на сопствена кожа

30.05.2023

Денес ќе споделиме со вас едно неверојатно искуство од нашата работилница за Plaster уметност, каде сите...

Од скицирање до сликање: акрилните маркери KREUL Triton се во чекор со вас

26.05.2023

Дали сте уметник, креативна душа или илустратор и барате разноврсна и одлична алатка за изразување на...

Откријте ги најдобрите комбинации на бои во сликањето

25.05.2023

Ако сакате да создадете одлична слика што навистина го привлекува вниманието, важно е не само да ги изберете...

Country Agent - Bulgaria

03.05.2023

Хеј! Ако уметноста ти е блиска, сигурно знаеш за нас! Ние сме најпознатата е-продавница за сликарски...


Created by the system www.fast-webshop.com

ZGMyODFjYj