Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Introduction » Хоби » Мермерен ефект

Бои за мермерен ефект


мкд
мкд
 

Цена 829 мкд


 

Цена 829 мкдкреативен прибор

 

Цена 879 мкд

 

Мермерен ефект - убава креација!

Со ова сликање со мермерни бои се создаваат површини различни од другите, оригинални нијанси, односно совршена имитација на мермер. Мора да изберете тип на мермер што сакате да го имитирате и внимателно да ги проучите неговите различни карактеристики.

 

Како да се слика со бои за мермерен ефект

Оваа техника може да се користи на дрво, хартија, синтетички материјали, стакло, метал, полистирен, ткаенини, но исто така може да се украсат и јајца, свеќи или свилени марами. Обично избираме површини во неутрални нијанси, а потоа ги избираме посакуваните бои. Прво, треба да организирате сè да ви биде блиску до површината каде што ќе сликате, боите што ги користите, четката и сунѓерот. Површината мора да биде подготвена, и мора да биде мазна и без несовршености, мермерните бои се нанесуваат со четка претходно натопена во вода, а целата површина на крајот се тапка со сунѓер, отстранувајќи дел од бојата. Кога ќе завршите со ова, треба добро да се исуши бојата за мермерен ефект, а на крајот да ја користите четката и белата боја за да поминете сè одозгора, да избегнувате правилни линии, бидејќи тоа ја одредува визуелната илузија на сликањето со  бои за мермерен ефект.

Инструкции како да нацртате фигура

25.06.2023

Цртањето на човечката фигура е нешто што навистина може да ги мачи дури и професионалните сликари. Сепак,...

Вашиот водич за техниката Pouring art

19.06.2023

Има нешто магично во истурањето боја. Тоа е како да правите некаква алхемиска напивка, па не е чудно...

Направете сами - украсни свеќи со растенија

18.06.2023

Свеќите се едноставна и непретенциозна декорација која може да го направи секој ентериер пријатен. Сепак,...

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

16.06.2023

Цртежот е еден од најосновните начини за вежбање на вашата креативност. Без разлика дали користите молив,...


Created by the system www.fast-webshop.com

YTBiNDI0Zj
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница