Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Introduction » Моливи и јаглен

Моливи и јаглен


мкд
мкд
Price before discount 132 мкд

Цена 106 мкд

discount 20 %

 

Цена 479 мкд


 

Цена 990 мкд


 

Цена 439 мкд


 

Цена 249 мкд

ново

 

Цена 209 мкд

ново

 

Цена 265 мкд


 

Цена 659 мкд


сет моливи и острилка

 

Цена 409 мкд


Комплет графитни моливи

 

Цена 359 мкд


 

Цена 275 мкд


 

Цена 119 мкд


 

Цена 295 мкд


 

Цена 295 мкд


Price before discount 5,390 мкд

Цена 3,504 мкд

discount 35 %

сет за цртање во метална кутија

 

Цена 1,249 мкд


Сет за скицирање со блок

 

Цена 539 мкд


Price before discount 5,390 мкд

Цена 3,504 мкд

discount 35 %

Price before discount 10,600 мкд

Цена 6,890 мкд

discount 35 %

акварелни боици за цртање

Price before discount 95 мкд

Цена 81 мкд

discount 15 %

акварелни боици за цртање во метална кутија

 

Цена 3,350 мкд


 

Цртање со молив, со слободна рака

Пронајдете ја вашата страст кон цртањето, купете го вистинскиот материјал и започнете уметничко дело. Убавината на цртањето со молив за сликање е тоа што не треба да бидете во ателје, не треба да ги подготвувате материјалите, можете да најдете инспирација насекаде, на почетокот само ви треба молив за сликање, или графитен молив, блок хартија за цртање, молив за размачкување, ткаенина за нијансирање, или дури можете да ги користите и прстите за да го нијансирате цртежот и гуми за бришење. Ако цртате секој ден, барем половина час, ќе ја подобрите вашата техника и ќе добиете убави резултати. Со молив можете да направите подготвителни цртежи, кои ќе бидат завршени со друга техника, или може да направите комплетен цртеж, со сите детали, сенки кои даваат длабочина, тродимензионалност и светлина на предметот со помош на моливот. Моливите даваат прекрасни слики и имаат добра стабилност. Предноста на моливите е дека за време на работата, моливот може лесно да се прилагоди и да се промени. Моливите, исто така, ви даваат одлична контрола затоа што ви даваат можност да се избрише нацртаното и да се работи понатаму.

 

Како да изберете графитен молив

Моливи се алатки за цртање со графит, пигмент или јаглен сместени во дрво, хартија или пластика. Тие се направени од различни цврстини во зависност од односот помеѓу графитот и молив. За време на курсот за цртање, важно е да имате моливи од различни модели и материјали. Изборот на моливи е многу широк. Мините на моливите се класифицирани според нивната цврстина. Цврстите моливи се H (hard), со боја која се движи од светло сива до средно сива боја, што се користи за прецизни линии и за техничко цртање, тие траат долго, лесно се бришат. Масните моливи со мекиот врв се B (black), оставаат темна линија, погодни се за уметничка употреба, тешки се за бришење. Моливите B стартуваат со B, B, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8. Ова значи дека колку е поголем бројот, толку е помек моливот. На пример, B8 остава длабоки темни нијанси и B4 полесни. Моливите со средна цврстина се HB (hard black), тие лесно се бришат. И, моливите што се на половина пат помеѓу HB и H по нивото на цврстина се F (fine point).

 

Обидете се со сликање со јаглен

Јагленот за сликање е еден од најстарите материјали што се користат за дизајнирање. Природниот јаглен обично се добива од полнење на врба и има карактеристична безбојна трага и мека линија, лесно може да се разбие и исчисти. Јагленот за скицирање има мина направена со проценс на карбонизација на дрвото, и ова е еден од најстарите методи за цртање. Вештачкиот јаглен остава потешка и почиста линија и е потежок за чистење. Со јаглените моливи ќе добиете црни нијанси, во зависност од користената техника тие ќе бидат повеќе или помалку дебели, можете да работите на игра на сенка и светлина со техника на преклопување, можете да добиете реален дизајн и да работите на изрази на лицето. Кога сликате со јаглен, не заборавајте на материјалот за фиксирање, за вашата работа да не се расипе. 

 

Инструкции како да нацртате фигура

25.06.2023

Цртањето на човечката фигура е нешто што навистина може да ги мачи дури и професионалните сликари. Сепак,...

Вашиот водич за техниката Pouring art

19.06.2023

Има нешто магично во истурањето боја. Тоа е како да правите некаква алхемиска напивка, па не е чудно...

Направете сами - украсни свеќи со растенија

18.06.2023

Свеќите се едноставна и непретенциозна декорација која може да го направи секој ентериер пријатен. Сепак,...

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

16.06.2023

Цртежот е еден од најосновните начини за вежбање на вашата креативност. Без разлика дали користите молив,...


Created by the system www.fast-webshop.com

NzNhNj
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница