Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Introduction » Шпатули и сликарски ножеви

Шпатули и ножеви


мкд
мкд


 

Цена 249 мкд


 

Цена 249 мкд


 

Цена 249 мкд


шпатула за украсување

 

Цена 309 мкд

ново

шпатула за украсување

 

Цена 309 мкд


шпатула за украсување

 

Цена 309 мкд

ново

 

Цена 1,649 мкд

ново

 

Цена 819 мкд

ново

 

Цена 399 мкд


шестоаголна шпатула

 

Цена 335 мкд


шестоаголна шпатула

 

Цена 335 мкд


Палетен нож ARTMIE

 

Цена 185 мкд


Палетен нож ARTMIE

 

Цена 185 мкд


Палетен нож ARTMIE

 

Цена 185 мкд


Палетен нож ARTMIE

 

Цена 185 мкд


Палетен нож ARTMIE

 

Цена 185 мкд


Палетен нож ARTMIE

 

Цена 185 мкд


Палетен нож ARTMIE

 

Цена 209 мкд


Палетен нож ARTMIE

 

Цена 205 мкд


 

Дали сакате да пробате сликање со шпатула?

Еден од различните видови на сликарство со кои се прават релјефни слики, слики со исполнетост, длабочина и со кои се добива тродимензионалност на делото, е сликањето со шпатула. Користејќи ја сликарската шпатула со различна големина, врз основа на ефектите што сакате да ги постигнете, можете да сликате на платно, но и на дрво или на ѕидови. Обично се користат со темперни или маслени бои но и акрилните се исто така алтернатива, уметникот мора да одлучи кои бои да ги користи и да експериментира.

 

Каква форма на шпатулата за која функција треба да изберете?

Со користење на рамниот дел се шири бојата а, со врвот ги добивате прецизните детали и можете да направите спектакуларни релјефни слики. Ако ви требаат посебни карактеристики, има шпатули за сликање со серија мали заоблени заби поставени на врвот, идеални за цвеќе, лисја и дрвја. Постојат различни варијанти на сликарски шпатули и сликарски ножеви што треба да се користат, различните форми, создаваат различни ефекти, но и аголот и количината на бојата се многу важни, многу е важно да се знае како да се дозира бојата за да се добие посакуваниот резултат. Во зависност од посакуваниот резултат, постојат многу техники на сликање што можете да ги направите со употреба на шпатула.

 

Како да се слика со шпатула за сликање?

За уметничко дело можете да користите темпера, маслени боја или акрилна боја. Пред да започнете, нанесете слој на боја со четка. Бојата се подготвува со употреба на различни шпатули со различна големина, во зависност од тоа што сакаме да го насликаме. Обично започнувате со поголеми шпатули, а деталите се прават со помали инструменти. За да се добијат вистински хармонични и пријатни засенчени ефекти, многу е важно да се изврши правилен притисок при пренесување на бојата на платното. Идеалниот притисок мора да се најде за различни ефекти при сликањето со шпатулите. Кога сликате на платно со шпатула и сликарски нож за да дадете совршена завршница на вашата работа и мазна и стаклена завршница, можете да користите единствена боја и да направите широко движење на површината.

 

Која марка да изберете?

Ако веќе не сте пробале сликање со сликарската шпатула, сега е вистинското време. Изберете високо квалитетна флексибилна шпатула со боја на брендот Lucas со дрвена рачка или пак од Bob Ross со посебен дизајн погоден за многу техники. И одберете збир на ножеви Royal & Langnickel со неспоредлив квалитет, високи перформанси од не'рѓосувачки челик обложен со никел, со цврст месинг прстен и дрвена рачка.

Инструкции како да нацртате фигура

25.06.2023

Цртањето на човечката фигура е нешто што навистина може да ги мачи дури и професионалните сликари. Сепак,...

Вашиот водич за техниката Pouring art

19.06.2023

Има нешто магично во истурањето боја. Тоа е како да правите некаква алхемиска напивка, па не е чудно...

Направете сами - украсни свеќи со растенија

18.06.2023

Свеќите се едноставна и непретенциозна декорација која може да го направи секој ентериер пријатен. Сепак,...

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

16.06.2023

Цртежот е еден од најосновните начини за вежбање на вашата креативност. Без разлика дали користите молив,...


Created by the system www.fast-webshop.com

NDQ0NWQ2
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница