Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

16.06.2023

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

Цртежот е еден од најосновните начини за вежбање на вашата креативност. Без разлика дали користите молив, пенкало, боички или дури и прсти, вештините што ги стекнувате се преведуваат на различни медиуми. Учењето на основите е лесно, но како и сите уметности, потребно е многу вежбање и пракса.

Што всушност е молив и како да ја разликуваме неговата мекост?

Моливот како таков е изработен од олово во дрвена кутија, каде што графитот обезбедува трага на бојата, а глината го зајакнува оловото. Колку повеќе графит содржи моливот, толку е помек. Затоа е посоодветен за уметници за креативни активности.
Спротивно на тоа, мастилата со поголем процент на глина се поцврсти и ги претпочитаат оние кои се занимаваат со техничко цртање и геометрија.
Мекоста на желбите ни помага да ги разликуваме европските ознаки - броевите од 1 до 10 и буквите H (од англискиот збор hard), B (black) и F (firm). Колку е помек моливот, толку е поголем бројот поврзан со буквата B. Преодната ознака е HB или F. Колку е потврд молив, толку е поголем бројот поврзан со буквата H.
Во продавниците, исто така, можете да ја исполните ознаката на моливи 1, 2 и 3.
Тоа се таканаречени училишни моливи. Молив бр. 1 одговара на цврстиот B, молив бр. 2 цврст HB и бр. 3 цврст H. Еден и два се наменети за пишување и цртање, три најдобро одговараат за цртање и геометрија.

Молив или јаглен?
Разликата помеѓу моливот и јагленот лежи во составот и следствено во употребата врз основа на нивните својства. Моливите се поцврсти, потенки, полесно се одржуваат остри и добри за прецизни линии. Јагленот обично е подебел и има понерамномерна текстура. Јагленот може полесно да се скрши и да остави отпечатоци од прсти и прашина, дозволувајќи да се формираат разни дамки и сенки на хартијата.

Изразете се со цртање

Цртежот е забавен и креативен начин да се изразите себеси како уметник. Без разлика дали сте почетник или експерт, постојат неколку корисни совети кои можат да ви помогнат да ги усовршите вашите вештини за цртање или скицирање.

1. Започнете со едноставни форми: За почеток, добро е да цртате едноставни форми како цвеќиња, овошје и слично. Ова ќе ви овозможи да стекнете самодоверба и да научите основни техники за цртање.
2. Користете нежен притисок: Започнете со лесен притисок на моливот за можност да експериментирате со засенчување и постепено додавајте потемни нијанси додека станувате посамоуверени. Кога цртате со лесен притисок, создавате пофини линии и еден вид скица со која сè уште можете да работите.
3. Користете различни типови на моливи: Обидете се со различна цврстина на моливи (на пр. HB, 2B, 4B) и експериментирајте со нивните нијанси и ефектите што можат да ги создадат.
4. Прво контурите: Надворешните и основните контури на предметите се критични. Само тогаш постепено додавајте детали и текстура.
5. Засенчување и создавање 3D изглед: Започнете со основно засенчување, нанесувајќи лесен притисок врз моливот и постепено создавајте непречена транзиција помеѓу светлите и темните области. Засенчувањето е одличен начин да создадете чувство за волумен и тродимензионалност во вашите дизајни.

6. Обрнете внимание на пропорциите: Важно е да ги доловите правилните форми и да создадете уреден изглед. На пример, можете да ја поделите сликата на неколку делови за да постигнете симетрија и едноставно да ги избришете почетните линии по креирањето на цртежот.
7. Експериментирајте со текстури и техники: обидете се со различни техники за да создадете различни текстури како дрво, кожа, трева и слично. На пример, една интересна техника е вкрстено шрафирање, каде линиите со моливи се преклопуваат во шема со вкрстено шрафирање за да се создаде ефект на засенчување и текстура. Оваа техника е одлична и за цртање на сјајни површини како метал или стакло на пример.
8. Перспектива за учење: Перспективата во цртежот е начин на претставување на предметите на површина така што тие се појавуваат во просторот. Тоа помага да се создадат реални и точни цртежи и ви овозможува да креирате посложени композиции и сценарија. Без разбирање на перспективата, би било тешко да се нацртаат тродимензионални објекти и да се постигне точен пропорционален изглед. Одвојте време да ги научите основите на перспективата. Тоа ќе ви помогне да доловите длабочина и простор во вашите цртежи.
9. Фокусирајте се на деталите: Деталите можат да додадат поголем реализам и израз на вашите цртежи. Фокусирајте се на мали елементи како што се очи, цртежи или мали детали на предмети и внимателно снимајте ги. Мал детал допрен со бела боја или молив може да има големо влијание дури и на црно-бел цртеж.
10. Обидете се со неконвенционални подлоги: Покрај цртањето на бела хартија, пробајте и неконвенционални подлоги како кафена хартија, рециклирана хартија или хартија со акварел со различна текстура. Овие штандови можат да дадат неочекуван ефект на вашите дизајни. Покрај традиционалните скици, може да се најдат и скици со обоена или црна хартија, на пример.

Два совети за крај

Овие тајни совети можат да ви помогнат да откриете нови можности и да експериментирате со различни пристапи кон вашите цртежи со молив. Испробајте ги и оставете ја вашата креативност слободно да тече.

- Не плашете се од грешките: цртањето е процес на учење, затоа немојте да бидете премногу тешки кон себе ако нешто погрешите. Грешките се дел од процесот и помагаат уметнички да растеме.

- Вежбањето ќе ве усоврши: Цртежот е вештина што треба редовно да се практикува. Одвојте време редовно да цртате и постепено ќе забележите подобрувања.

Се надеваме дека овие совети ќе ви помогнат на вашето уметничко патување. И запомнете дека секој уметник развива свој стил и техника. Експериментирајте, истражувајте нови работи и пронајдете што е најдобро за вас.

Тимот Артмиe


Created by the system www.fast-webshop.com

MmQ0N
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница