Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Introduction » Маслени бои

Маслени бои за сликање


мкд
мкд
 

Цена 645 мкд

ново

 

Цена 629 мкд

ново

професионални маслени бои

 

Цена 689 мкд

ново

 

Цена 2,090 мкд


маслени бои Rembrandt - Royal Talens

 

Цена 549 мкд


 

Цена 1,129 мкд


 

Цена 2,090 мкд


 

Цена 305 мкд


 

Цена 879 мкд


 

Цена 1,949 мкд


 

Цена 1,090 мкд


 

Цена 389 мкд


 

Цена 1,249 мкд


 

Цена 153 мкд


подготовки за сликање Umton

 

Цена 339 мкд


сет маслени бои Umton

 

Цена 4,590 мкд


подготовки за сликање со масло Umton

 

Цена 305 мкд


 

Цена 419 мкд


декоративен прибор

 

Цена 379 мкд


сет маслени бои Umton

 

Цена 2,249 мкд


сет маслени бои Umton

 

Цена 3,090 мкд


 

 

Како да најдобро да сликате со маслена боја?

Дали сте инспирирани од делата на одлични уметници како Ботичели, Пикасо и Леонардо да Винчи и дали сакате да создадете уметност со богати и заситени нијанси? Значи, најдобриот избор за вас се маслените бои кои сигурно ќе ви донесат најголемо задоволство. За да создадете убава маслена слика, не треба да правите големи грешки, но бидејќи тие имаат долго време на сушење, бојата лесно може да се коригира. Ние ви даваме неколку корисни совети за успешно започнување!

 

Карактеристики на маслените бои за сликање

Од средината на шеснаесеттиот век, сликарството со маслени бои во различни техники на сликање брзо се развива и повеќе од 400 години е најкористената техника. Составот на бојата е пигмент во прав што е всушност бојата, измешана со ленено семе или растително масло од семе од афион за да достигне соодветен вискозитет, за лесна примена на платното и да даде карактеристики на осветленост, непроѕирност, транспарентност и издржливост. Споредено со другите бои, маслените бои се сушат со оксидација, односно постепено се сушат и се менуваат од течност во гел и конечно се зацврстуваат. Овој состав дава дела не само со одлични резултати, туку ги одржува вашите проекти живи подолго време.

 

Што ви треба за сликање со маслени бои?

За да направите вистинско уметничко дело, не треба да штедите на материјалот. Разредувачите, маслените бои во сет, четките и палетата се основните работи што треба да ги купите пред да започнете. Главната работа е да изберете добри бои, богати со пигменти, маслото од терпентин е идеално како разредувач, најдобрите четки се оние со влакна од вол и куна, памучните парчиња ќе ви помогнат за какви било грешки во сликањето и платно и палета на која се поставуваат боите. Препорачливо е да ги ставате одделно боите и да не ставате премногу боја за да не се исуши истата. Тајната за зачувување на вашите бои и вашата работа е мешавината од ленено масло. Времето на сушење се движи од 3 дена до 6 месеци или дури и една година.

 

Како да се чистат и чуваат материјалите по завршувањето на работата?

Многу е важно четките и палетата да се чистат после секоја употреба. Професионалната маслена боја за сликање не се суши брзо како акрилната боја, но важно е да се исчистат четките со транспарентен желатин, трихлоретилен и со сапун и вода и да се даде оригиналната форма со прстите, за повторно да се користат, бидејќи ако бојата се исуши на четката, нема да можете повторно да ја користите. Бојата се отстранува од палетата со шпатула или хартија од весник и на крајот се препорачува да ставите малку ленено масло за да не апсорбира премногу кога ќе се користи повторно.

 

Најдобра површина за сликање со маслени бои?

Кога сликате со маслени бои, треба да знаете дека најдобра основа за сликање е платното, масло на платно, особено лененото платно, е најскапиот избор, но ако имате помал буџет и сте на почетокот, тогаш платното со поголема тежина и потрајна структура е добра замена. Платната на пазарот обично се подготвени и се третираат универзално, за секој вид сликарство. Може да сликате и на дрво или на други површини, но тие мора да бидат подготвени со грундирање, ако не бојата може да создаде пукнатини, наједноставно е да ја подготвите површината со ленено масло. На крајот, после сликањето, добро е за заштита да нанесете лак на вашата работа. Лакираната обвивка и дава на површината сјај. Сега, бидејќи маслото боја се суши долго време, препорачливо е да почекате бојата да се исуши добро, а потоа да се нанесе лакот за да се избегне размачкување на бојата.

Инструкции како да нацртате фигура

25.06.2023

Цртањето на човечката фигура е нешто што навистина може да ги мачи дури и професионалните сликари. Сепак,...

Вашиот водич за техниката Pouring art

19.06.2023

Има нешто магично во истурањето боја. Тоа е како да правите некаква алхемиска напивка, па не е чудно...

Направете сами - украсни свеќи со растенија

18.06.2023

Свеќите се едноставна и непретенциозна декорација која може да го направи секој ентериер пријатен. Сепак,...

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

16.06.2023

Цртежот е еден од најосновните начини за вежбање на вашата креативност. Без разлика дали користите молив,...


Created by the system www.fast-webshop.com

NTMwM2
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница