Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Introduction » Блокови за цртање

Блокови за цртање


мкд
мкд


 

Цена 539 мкд


 

Цена 539 мкд
 

Цена 339 мкд


 

Цена 339 мкд


креативна подлога со хартии

 

Цена 119 мкд


 

Цена 479 мкд


 

Цена 132 мкд


 

Цена 119 мкд


 

Цена 185 мкд


 

Цена 185 мкд


 

Цена 185 мкдпапие пред пастел на скејтборди

 

Цена 3,490 мкд


 

Како да изберете вистинска хартија за цртање?

Изборот на соодветна хартија и блок за цртање не е воопшто едноставно, но сигурно може да направи разлика. Без оглед на видот на боите со кој што сликате, акварелите, маслени бои, пенкала или мастило, молив или дрвени боици едно е сигурно: треба да знаете која е хартијата што ќе ви го донесе резултатот што го барате. Постојат многу видови на хартија за сликање на пазарот, а сега со наши совети сигурно ќе го најдете совршениот за вашите потреби.

 

Која грамажа да се избере?

Квалитетот на материјалите со кои се произведува хартијата е многу важен. Можете да најдете студентски блок со низок квалитет и професионална хартија со висок квалитет. Тежината одговара на вредноста во грамови на метар квадратен на хартијата и нејзината густина, според видот на техниката, се избираат хартии со различни тежини. За оние кои работат со малку вода препорачуваме хартија од 200 грама, додека за оние кои користат повеќе вода мора да купат хартии со тежина од 300 или повеќе грама.

 

Која хартија да изберете, мазна или груба?

За особено мали работни места, за повеќе технички работи и цртежи со повеќе детали, при користење на пенкало и молив во техничкото поле мора да купите мазна хартија и подлога за скици. Наместо тоа, текстураната хартија е совршена за поголеми дизајни и бидејќи има неправилна текстура, таа е идеална за избледени ефекти, исто така можете да најдете блок за сликање со маслени бои. Блок за скицирање е идеален за скици и цртежи изработени со молив, јаглен, пастел или маркер. Благодарение на неговата големина, можете да го земете насекаде и да цртате кога сакате. Декоративната хартија не содржи киселини и има многу мазна конзистентност, е отпорна на бришење и е идеална за јаглен, молив, мастило, боја на дрво и пастел.

 

Кој формат да изберете?

Постојат многу формати на хартија за сликање, изборот на формат мора да биде според вашите потреби. Зависи од тоа дали сакате да цртате во студио или во природа, ако сакате да направите особено големи или помали дела. За скици и патувања треба да изберете од класичните албуми за хартија за сликање од 20 листови или блок за скицирање со спирала. Изборот на блок големини е многу широк, и под и над класичниот формат А4.

 

Идеален акрилен и акварелен блок

Со акрилни бои можете да користите секаков вид хартија и ако сликате со акварели, потребна ви е 100% памучна хартија, или мешана хартија која е поевтина. Хартијата за сликање од памук има одлични карактеристики за влажни техники со акварел. Памучната хартија има неутрална pH вредност, силна отпорност на стареење, одлична апсорпција на вода, хомогена апсорпција на бојата и не пожолтува со текот на времето. Висококвалитетната хартија од памук и мешаната хартија малку се деформираат при влажно сликање, а потоа откако ќе се исуши се враќа во првобитната форма.

Имајќи ги предвид нашите совети, изберете ја најдобрата хартија за вас и слободно изразете се. На нашата страница ќе најдете сè за вашите потреби и вкусови.

Инструкции како да нацртате фигура

25.06.2023

Цртањето на човечката фигура е нешто што навистина може да ги мачи дури и професионалните сликари. Сепак,...

Вашиот водич за техниката Pouring art

19.06.2023

Има нешто магично во истурањето боја. Тоа е како да правите некаква алхемиска напивка, па не е чудно...

Направете сами - украсни свеќи со растенија

18.06.2023

Свеќите се едноставна и непретенциозна декорација која може да го направи секој ентериер пријатен. Сепак,...

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

16.06.2023

Цртежот е еден од најосновните начини за вежбање на вашата креативност. Без разлика дали користите молив,...


Created by the system www.fast-webshop.com

ZjYyM
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница