Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.
Ok

Menu

 

Introduction » Блокови за цртање

Блокови за цртање


мкд
мкд
 

Цена 189 мкд

ново

 

 


 

 


 

Цена 479 мкд


 

Цена 169 мкд

ново

 

Цена 189 мкд

ново

 

Цена 439 мкд

ново

 

Цена 309 мкд

ново

 

Цена 689 мкд

ново

 

Цена 389 мкд

ново

 

Цена 179 мкдблок хартија за скицирање

 

Цена 649 мкд


блок хартија за скицирање

 

Цена 249 мкд


блок хартија за скицирање

 

Цена 429 мкд


блок хартија за скицирање

 

Цена 649 мкд


Блок хартија за скицирање


Цена 249 мкд


Блок хартија за скицирање

 

Цена 209 мкд


 

 


 

 


 

 


 

Како да изберете вистинска хартија за цртање?

Изборот на соодветна хартија и блок за цртање не е воопшто едноставно, но сигурно може да направи разлика. Без оглед на видот на боите со кој што сликате, акварелите, маслени бои, пенкала или мастило, молив или дрвени боици едно е сигурно: треба да знаете која е хартијата што ќе ви го донесе резултатот што го барате. Постојат многу видови на хартија за сликање на пазарот, а сега со наши совети сигурно ќе го најдете совршениот за вашите потреби.

 

Која грамажа да се избере?

Квалитетот на материјалите со кои се произведува хартијата е многу важен. Можете да најдете студентски блок со низок квалитет и професионална хартија со висок квалитет. Тежината одговара на вредноста во грамови на метар квадратен на хартијата и нејзината густина, според видот на техниката, се избираат хартии со различни тежини. За оние кои работат со малку вода препорачуваме хартија од 200 грама, додека за оние кои користат повеќе вода мора да купат хартии со тежина од 300 или повеќе грама.

 

Која хартија да изберете, мазна или груба?

За особено мали работни места, за повеќе технички работи и цртежи со повеќе детали, при користење на пенкало и молив во техничкото поле мора да купите мазна хартија и подлога за скици. Наместо тоа, текстураната хартија е совршена за поголеми дизајни и бидејќи има неправилна текстура, таа е идеална за избледени ефекти, исто така можете да најдете блок за сликање со маслени бои. Блок за скицирање е идеален за скици и цртежи изработени со молив, јаглен, пастел или маркер. Благодарение на неговата големина, можете да го земете насекаде и да цртате кога сакате. Декоративната хартија не содржи киселини и има многу мазна конзистентност, е отпорна на бришење и е идеална за јаглен, молив, мастило, боја на дрво и пастел.

 

Кој формат да изберете?

Постојат многу формати на хартија за сликање, изборот на формат мора да биде според вашите потреби. Зависи од тоа дали сакате да цртате во студио или во природа, ако сакате да направите особено големи или помали дела. За скици и патувања треба да изберете од класичните албуми за хартија за сликање од 20 листови или блок за скицирање со спирала. Изборот на блок големини е многу широк, и под и над класичниот формат А4.

 

Идеален акрилен и акварелен блок

Со акрилни бои можете да користите секаков вид хартија и ако сликате со акварели, потребна ви е 100% памучна хартија, или мешана хартија која е поевтина. Хартијата за сликање од памук има одлични карактеристики за влажни техники со акварел. Памучната хартија има неутрална pH вредност, силна отпорност на стареење, одлична апсорпција на вода, хомогена апсорпција на бојата и не пожолтува со текот на времето. Висококвалитетната хартија од памук и мешаната хартија малку се деформираат при влажно сликање, а потоа откако ќе се исуши се враќа во првобитната форма.

Имајќи ги предвид нашите совети, изберете ја најдобрата хартија за вас и слободно изразете се. На нашата страница ќе најдете сè за вашите потреби и вкусови.

Агент за онлајн продажба на албанскиот пазар

02.03.2023

Хеј! Ако уметноста ти е блиска, сигурно знаеш за нас! Ние сме најпознатата е-продавница за сликарски...

Агент за онлајн продажба на бугарскиот пазар

01.03.2023

Хеј! Ако уметноста ти е блиска, сигурно знаеш за нас! Ние сме најпознатата е-продавница за сликарски...

Marketing & Social Media Manager

03.02.2023

Ако веќе ти е досадно да си само вработен во агенција, имаме позиција на која ќе можеш да одлучуваш!

Агент за онлајн продажба на српскиот пазар

03.02.2023

Хеј! Ако уметноста ти е блиска, сигурно знаеш за нас! Ние сме најпознатата е-продавница за сликарски...


Created by the system www.fast-webshop.com

MzY4YWR