Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.
Ok

Menu

 

Introduction » Хартија за цртање

Хартија за сликање и скицирање

 


мкд
мкд

креативна разгледница

 

Цена 90 мкд

ново

 

Цена 189 мкд

ново

 

 


 

 


 

Цена 325 мкд

ново

 

Цена 299 мкд

ново

 

Цена 649 мкд

ново

 

Цена 169 мкд

ново

 

Цена 189 мкд

ново

 

Цена 439 мкд

ново

 

Цена 309 мкд

ново

 

Цена 689 мкд

ново

Затемнети хартија 30 листови

 

Цена 699 мкд

ново

Затемнети хартија 30 листови

 

Цена 699 мкд

ново

Затемнети хартија 50 листови

 

Цена 699 мкд

ново

Затемнети хартија 50 листови

 

Цена 699 мкд

ново

Затемнети хартија 50 листови

 

Цена 699 мкд

ново

Затемнети хартија 30 листови

 

Цена 649 мкд

ново

Затемнети хартија 30 листови

 

Цена 649 мкд

ново

Затемнети хартија 30 листови

 

Цена 649 мкд

ново

Затемнети хартија 30 листови

 

Цена 649 мкд

ново

 

Уметноста во изборот на вистинската хартија за цртање!

Изборот на вистинскиот блок и хартија не е воопшто лесен, но тоа сигурно може да направи разлика. Без оглед на видот на боите со кои сликате како на пример акварелите, маслени бои, пенкалата или мастилото, моливот или дрвените боици, едно е сигурно: треба да знаете која хартија ќе ви го донесе резултатот што го барате. Постојат многу видови хартија за сликање на пазарот, а сега со наши совети сигурно ќе го најдете совршениот за вашите потреби.

 

Идеалната грамажа на хартијата за сликање

Квалитетот на материјалите со кои се произведува хартијата е многу важен. Можете да најдете блок за цртање со низок квалитет и професионална хартија со висок квалитет. Тежината одговара на вредноста во грамови на квадратен метар од хартијата и на нејзината густина, според видот на техниката, се избираат хартии со различни грамажа. За оние кои работат со малку вода препорачуваме хартија од 200 грама, додека за оние кои користат повеќе вода мора да купат хартии со тежина од 300 или повеќе грама.

 

Која хартија да ја изберете, мазна или груба?

За особено мали дела, за технички работи и цртежи со поголем број детали, кога користите техничко пенкало и молив во техничкото поле треба да купите мазна хартија. Наместо тоа, грубата хартија е совршена за поголеми дизајни и затоа што има нерамна структура, таа е идеална за засенчени ефекти. Блокот за скицирање е идеален за скици и цртежи изработени со молив, јаглен, пастел или пенкало. Благодарение на неговата големина можете да го земете насекаде и да цртате кога сакате. Декоративната хартија не содржи киселини и има многу мазна конзистентност, е отпорна на бришење и е идеална за јаглен, молив, мастило и креда.

 

Кој формат треба да изберете?

Постојат многу формати на хартија за сликање, изборот на формат мора да биде според вашите потреби. Зависи од тоа дали сакате да цртате во студио или во природа ако сакате да правите особено големи или помали дела. За скици и патувања треба да изберете од класичните албуми со хартија за скицирање со 20 листови или спирална подлога за скицирање. Изборот на блок големини е многу широк, и под и над класичниот формат А4.

 

Акварелен блок хартија

Памучна хартија или хартија од целулоза? Или можеби мешана хартија, составена делумно од целулоза и делумно од памук? Кој е најдобриот избор за сликање со  акварел? Со акрилни бои можете да користите секаков вид хартија, но, ако сликате со акварели, потребна ви е 100% памучна хартија, или мешана хартија која е поевтина. Хартијата за сликање од памук има одлични карактеристики за техники со акварел. Памучната хартија има неутрална pH вредност, силна отпорност на стареење, одлична апсорпција на вода, хомогена апсорпција на бојата и не жолтее со текот на времето. Висококвалитетниот памук и мешаната хартија се деформираат само малку во моментот на сликање со вода, а потоа се враќаат во првобитната форма кога ќе се исушат. Идеалната тежина за овој вид слика е секако онаа со прилично високи вредности, треба да изберете блок за акварел кој исто така би можел да се прилагоди на сликањето со вода.

Имајќи ги предвид нашите совети, изберете ја најдобрата хартија за вас и слободно изразете се.

Агент за онлајн продажба на албанскиот пазар

02.03.2023

Хеј! Ако уметноста ти е блиска, сигурно знаеш за нас! Ние сме најпознатата е-продавница за сликарски...

Агент за онлајн продажба на бугарскиот пазар

01.03.2023

Хеј! Ако уметноста ти е блиска, сигурно знаеш за нас! Ние сме најпознатата е-продавница за сликарски...

Marketing & Social Media Manager

03.02.2023

Ако веќе ти е досадно да си само вработен во агенција, имаме позиција на која ќе можеш да одлучуваш!

Агент за онлајн продажба на српскиот пазар

03.02.2023

Хеј! Ако уметноста ти е блиска, сигурно знаеш за нас! Ние сме најпознатата е-продавница за сликарски...


Created by the system www.fast-webshop.com

MTI0MmQ0ZW