Со користење на нашата страница ги прифаќаш СИТЕ колачиња да се превземаат од страна на твојот пребарувач и уред.

Menu

 
Reels Image

Introduction » Прибор за техничко цртање

Прибор за цртање и техничко цртање


мкд
мкд

 

Цена 629 мкд


 

Цена 969 мкд


 

Цена 249 мкд

 

Цена 709 мкд


 

Цена 709 мкд


 

Цена 709 мкд


техничко пенкало

 

Цена 119 мкдтехничко пенкало

 

Цена 119 мкд


техничко пенкало

 

Цена 119 мкд


техничко пенкало

 

Цена 119 мкд


постојан маркер

 

Цена 205 мкд


 

Цена 1,149 мкд


 

Цена 790 мкд


 

Цена 1,349 мкд
 

Сè што ви треба за техничко цртање

Оваа техника е една од најсложените и за да се добијат задоволителни резултати, има потреба од прецизност, но и додатоци кои помагаат при добивање оптимални проценки. На нашата веб-страница ќе најдете маркери за техничко цртање, технички линијари и шаблони, даска за цртање, туби за цртежи, хартија за прецртување или графичка хартија.

 

Технички молив

Кога работите на уметнички проект, можете да експериментирате и да изберете различни моливи врз основа на нивниот интензитет, но ако се одлучите за техничко цртање, видот и дебелината на линијата што ја остава моливчето играат важна улога во добивање на совршена техничка работа.

Мините на моливите се класифицирани според нивната цврстина. Цврстите моливи се H (hard), со боја која се движи од светло сива до средно сива боја, што се користи за прецизни линии и за техничко цртање, тие траат долго, лесно се бришат. Масните моливи со мекиот врв се B (black), оставаат темна линија, погодни се за уметничка употреба, тешки се за бришење. Моливите B стартуваат со B, B, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8. Ова значи дека колку е поголем бројот, толку е помек моливот. На пример, B8 остава длабоки темни нијанси и B4 полесни. Моливите со средна цврстина се HB (hard black), тие лесно се бришат. И, моливите што се на половина пат помеѓу HB и H по нивото на цврстина се F (fine point).

 

Технички линијари

За технички дизајн се потребни технички линијари и шаблони. Не може да го замислите вашиот прибор за техничко цртање без класичен линијар, триаголен линијар, машински линијар итн. Шаблонот со кругови се произведува како додаток за училиштата, канцелариите и уметниците, погодни се и за геометрија.

 

Туби и папки за чување на вашите дизајни

Откако ќе го насликате вашето уметничко дело, или вашиот технички цртеж, многу е важно безбедно да ги пренесете во училиште, во студиото или дома. За да избегнете оштетување за време на транспортот, мора да купите ташна, папка или туба за цртежи.

Тубите за цртање може да се направат од картон или пластика. Тие се погодни за чување и транспорт на цртежи на хартија, документи, фотографии или плакати. Телескопската туба изработена од пластика, со прилагодлива должина, е погодна за складирање и транспорт на технички цртежи. И двете нудат ниво на цврстина и помагаат да не ги брчкате или уништите вашите дизајни.

Инструкции како да нацртате фигура

25.06.2023

Цртањето на човечката фигура е нешто што навистина може да ги мачи дури и професионалните сликари. Сепак,...

Вашиот водич за техниката Pouring art

19.06.2023

Има нешто магично во истурањето боја. Тоа е како да правите некаква алхемиска напивка, па не е чудно...

Направете сами - украсни свеќи со растенија

18.06.2023

Свеќите се едноставна и непретенциозна декорација која може да го направи секој ентериер пријатен. Сепак,...

Цртеж со молив - совети за почетници и напредни

16.06.2023

Цртежот е еден од најосновните начини за вежбање на вашата креативност. Без разлика дали користите молив,...


Created by the system www.fast-webshop.com

ODYzMGE4M2
Популарни производи
Во износ: 0
Сите во кошот
Почестете се со креативно изненадување
{IMAGE}
{NAME}
На залиха Број: {NUMBER} Цената: {PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница
{SECOND_IMAGE}
{SECOND_NAME}
На залиха Број: {SECOND_NUMBER} Цената: {SECOND_PRICE} мкд
-
1
+
Додај во кошница